لوله کشی ساختمان

یکی از نکات خیلی مهم که باید در ساختمان رعایت شود، لوله کشی ساختمان است، لوله کشی یک ساختمان حتما باید به صورت حرفه ای و اصولی با رعایت کردن استاندارد ها و قوانین اصلی لوله کشی اجرا شود. در موارد بسیاری مشاهده شده است که ساختمانی که به شکل صحیحی لوله کشی نشده باشد، خسارت ها و آسیب های جدی میبیند که گاهی حتی منجر به تعویض لوله کشی ساختمان که نیاز به تخریب ساختمان و لوله کشی دوباره و رو کار میباشد که از نظر زیبایی تاثیر منفی بر منازل دارد و گاهی اوقات میتواند خسارت های جبران ناپذیر دیگر نیز داشته باشد.
برای لوله کشی ساختمان خود به ما اعتماد کنید:
تاسیسات محمدی در اجرای لوله کشی ساختمان بیش از 20 سال سابقه ی کاری امتحان شده و موفق در کارنامه ی خود به ثبت رسانده است.
تاسیسات محمدی با بالا ترین کیفیت اجرا و مناسب ترین هزینه و بالا ترین کیفیت مواد اولیه لوله کشی ساختمان شما را انجام میدهند.

 

لوله کشی آب و فاضلاب ساختمان


نقش لوله کشی در ایمنی ساختمان

 تقریبا هم همیدانیم که نم دادن تدریجی لوله و اتصالات بصورت تدریجی باعث ریزش و خرابی ساختمان ها میشود. علت بسیاری از نم های متوالی لوله کشی غیر اصولی در ساختمان ها میباشد.
لوله کشی ساختمان به صورت اصولی و تخصصی
1)در لوله کشی اصولی سرعت حرکت آب و فاضلاب در لوله ها بصورت کنترل شده است.
2)لوله کشی صحیح باعث میشود عمر لوله و اتصالات تا حداکثر عمر مفید آن افزایش یابد و از نظر اقتصادی باعث هزینه ی کمتر و صرفه جویی میشود.
3)جلوگیری از آسیب دیدن ساختمان و انجام دوباره لوله کشی
لوله کشی ساختمان کاملا به مسائل علمی تکیه کرده و با اصول کاملا بهداشتی و مهندسی اجرا میشود به طور مثال همیشه باید لوله های فاضلاب از لوله های آب پایین تر اجرا شود تا در صورت نشت فاضلاب با هم مخلوط نشوند.


چند نکته برای انجام لوله کشی ساختمان به صورت اصولی

1)در ساختمان های مسکونی باید فشار حداقلی برای ساکنین تامین شود که البته به فشار آب منطقه و شهر و چند عامل دیگر بستگی دارد، در ساختمان هایی که تعداد خانواده ها بیشتر است میتوان از پمپ آب استفاده کرد.
2)با پیشرفت علم و معرفی شدن انواع لوله ها به بازار ایران، پیشنهاد میشود با مشورت با یک متخصص بهترین و با کارایی ترین لوله و اتصالات را برای لوله کشی ساختمان خود انتخاب کنید، این لوله ها شاید در ابتدا کمی گران تر باشد ولی در درازمدت( به دلیل عمر بالای لوله و اتصالات) مقرون به صرفه تر خواهد بود.
3)یک نکته ی بسیار مهم در لوله کشی ساختمان ، شیب بندی مناسب لوله هاست.در شیب بندی فاضلاب باید به این توجه کرد که شیب کم نباشد تا حرکت کند فاضلاب باعث مسدود شدن لوله ها بشود یا در لوله کشی آب شیب زیاد باعث بالا رفتن سرعت حرکت آب و آسیب به شبکه ی اصلی شود و یا در شیب پایین باعث کم شدن فشار بشود، در هر صورت شیب بندی مناسب ساختمان شما به عوامل مختلف بستگی دارد که تکنسین های ما با اشراف به تمامی موارد میتوانند بهترین اطلاعات را در اختیار شما قرار دهند.
4) در لوله کشی فاضلاب استفاده از سیفون ها را نباید فراموش کرد، سیفون علاوه بر اینکه از انتشار بوی بد فاضلاب به محیط جلوگیری میکند بلکه باعث میشوند حشرات موزی نتوانند از چاه فاضلاب بالا بیایند. پس به این نتیجه میرسیم که استفاده از سیفون ها یک بحث مهم در لوله کشی ساختمان میباشد ولی برای استفاده از مزایای سیفون حتما باید به صورت اصولی اجرا شود و تمامی موارد نصب سیفون به صورت استاندارد اجرا شود.
5)متاسفانه یکی از مواردی که در لوله کشی غیر استاندارد بسیار زیاد دیده میشود برگشت معکوس فاضلاب است و به صورتی است که فاضلاب خلاف جهت حرکت میکند و عملکرد لوله های فاضلاب را به کل مختل میکند. در همین راستا حتما در اجرای لوله کشی فاضلاب باید از شیب دار بودن لوله های فاضلاب اطمینان حاصل کرد.
6)جایگاه قرار گیری لوله ها در زمین نیز بسیار مهم است به این صورت که لوله ها نباید خیلی سطحی کار گذاشته شود که با یک رد شدن یک کامیون ب راحتی آسیب ببنید و نباید هم آنقدر عمیق کار گذاشته شود که فشار خاک باعث شود فشار آب کم شود.


نحوه ی انجام لوله کشی فاضلاب

نحوه ی اجرای لوله کشی فاضلاب بسته به نوع لوله ها که اصولا از لوله های پی وی سی، چندنی یا سیمانی استفاده میکندد متفاوت است.
لوله های پی وی سی(پلیکا): امروزه برای اجرای فاضلاب این لوله ها بیشترین کاربرد را دارند، در این نوع لوله ها اجرا راحت است و اتصالات آن با چسب اجرا میشود، این نوع لوله ها با گرما قابلیت منعطف شدن به شکل درلخواه را پیدا میکنند.

 

لوله های چدنی: در اجرای این نوع لوله قبل از اجرا حتما باید لوله ها از نظر شکستگی و ترک باید چک شوند، اتصالات این لوله را باید با ریختن سرب مذاب بر روی اتصالات، آن را محکم کرد. لوله های چدنی نری و مادگی خاصی دارند و قطعات لوله به راحتی در هم جای میگیرندکه باید توجه کرد مادگی آن حتما در جهت جریان قرار بگیرد.
لوله های سیمانی:این نوع لوله شبیه لوله های چدنی اجرا میشود و از ملات سیمان برای محکم کردن اتصالات آن استفاده میشود.در لوله های سیمانی نیازی به عایق بندی مانند لوله های چدنی ندارد.

 

نحوه ی اجرای لوله کشی آب

در اجرای لوله کشی آب نیز جنس لوله تایین کننده میباشد اصولا در لوله کشی آب اصولا از لوله های گالوانیزه یا پلیمری(پلاستیکی) استفاده میکنند.
لوله های گالوانیزه: امر بسیار مهم در این نوع لوله اندازه گیری دقیق آن میباشد، این نوع لوله انعطاف پذیری ندارد و اگر در اندازه گیری آن اشتباه کنید باعث پرتی و دور ریز لوله میشود.
لوله ها پلیمری یا پلاستیکی: این نوع لوله راحت ترین لوله برای اجرا و مقاول ترین در برابر خردگی و پوسیدگی میباشد، اتصالات آن به وسیله ی دستگاه اتو مخصوص لوله انجام میشود و باید درزمان اجرا لوله ها فاقد آب باشند زیرا آب به دستگاه اتو آسیب وارد میکند و باعث میشود تا کارایی لازم را نداشته باشد.این لوله هابسیار منعطف بوده و به هرشکلی در میاید.

 

نحوه ی نصب سیفون ها

سیفون ها در ساختمان به گونه ای عمل میکنند که گاز های بد بو و حشرات موزی در قسمتی از آن به دام میوفتد، با این حال باید اجرای سیفون صحیح باشد تا سیفون عملکرد خود را داشته باشد.
ونت سیفون و پر کن سیفون برای عملکرد سیفون نیز تاثیر میگذارند به این شکلی که وظیفه ی پر کن سیفون این است که همیشه مقداری آب داخل سیفون هدایت کند تا راه سیفون خشک نشود.ونت نیز هوای سیفون را به بیرون میفرستد تا فشاد در سیفون به تعادل برشد.
برای اجرای لوله کشی آب و فاضلاب با ما تماس بگیرید.

دسته‌بندی نشده