آنالیز و تحلیل رقبا

آنالیز و تحلیل رقبا

پایان سال فرصت بسیار خوبی برای تحلیل وب سایت‌های رقیب است. با تحلیل محتوا شروع کنید. ببینید کدام صفحات سایت‌شان بازدیدکنندگان را بیشتر جذب می‌کند. ابزارهایی مانند Ahrefs و SEMrush در این زمینه کمک‌کننده خواهند بود. فهرستی از این صفحات تهیه کنید و در نظر بگیرید که آیا لازم در سئو ۲۰۲۰ خود چنین صفحاتی را به سایت‌تان اضافه کنید یا خیر. البته موارد زیر را حتما در نظر بگیرید:

آنالیز و تحلیل رقبا
  • آیا موضوع این صفحات به مخاطبان وب سایت من مرتبط و برای آن‌ها مناسب است؟
  • آیا از قبل در سایت صفحه‌ای دارم که این موضوع را پوشش دهد؟
  • کلمات کلیدی این صفحات چه نوع ترافیکی را به سمت سایت می‌کشانند؟
  • آیا برای رقابت با این صفحات رقیب، منابع (سرمایه، زمان و …) کافی دارم؟

به جای کپی کردن رقبا، اول به این سوالات جواب دهید. گاهی اوقات موضوعات و مطالب وب سایت‌های رقیب روی سایت شما و برای مخاطبان شما مناسب نخواهد بود. همچنین می‌توانید از ابزارهایی که معرفی شد، برای ردیابی حرکت کلمات کلیدی رقبا در طی سال گذشته استفاده کنید. این داده‌ها را با عملکرد کلمات کلیدی سایت خود مقایسه کنید و نقاط ضعف و قوت خود را بشناسید.

سئو فقط در مورد کسب رتبه‌های جدید برای کلیدواژه‌ها و منابع ترافیک ارگانیک نیست. گاهی نکته مهمتر حفظ رتبه است. نتایج جست‌وجو دائما تغییر می‌کند و اگر مواظب جایگاه‌تان نباشید، آن را از دست خواهید داد. پیگیری رشد کلمات کلیدی رقیب به شما کمک می کند تهدیدهای احتمالی را از قبل شناسایی کنید. اگر دیدید رقبا به جایگاه‌تان نزدیک می‌شوند، موارد زیر را در نظر بگیرید:

  • صفحات مربوطه را به روز رسانی و محتوای تازه به آن‌ها اضافه کنید.
  • فاکتورهای آن پیج را بازنگری، تقویت و بهینه‌سازی کنید.
  • برای صفحات مورد نظر تبلیغ کنید و بک لینک‌های آن‌ها را بیشتر کنید.

چه از فرصت‌های جدید بیابید و چه خطرها و مشکلات احتمالی را شناسایی کنید، آنالیز استراتژی‌های رقبا، وسعت دید و بینش ارزشمندی را به شما خواهد داد و پایان سال زمان ایده‌آل برای انجام این کار است.