صفحه فرود یا لندینگ پیج چیست و چه اهمیتی در کسب‌وکارها دارد؟

صفحه فرود یا لندینگ پیج چیست و چه اهمیتی در کسب‌وکارها دارد؟

 

برای کسب درآمد بیشتر و شناخته‌تر شدن برند هر کسب‌وکاری نیاز است که از اصول بازاریابی و دیجیتال مارکتینگ استفاده شود. ابزارها و راه‌های مختلفی برای استفاده در بازاریابی وجود دارد. می‌توان گفت یکی از مهم‌ترین این ابزارها، لندینگ پیج یا صفحه فرود است. اگر می‌خواهید بدانید لندینگ پیج چیست و چطور باعث رشد کسب‌وکارتان می‌شود، با ما در این مقاله همراه باشید!

صفحه فرود یا لندینگ پیج چیست

صفحه فرود یا لندینگ پیج، صفحه‌ای است که می‌توان به آن پنجره ورود کاربران به وب‌سایت‌ها گفت. هدف این صفحات جمع‌آوری اطلاعات کاربران وب‌سایت‌ها به هر طریقی می‌باشد. این صفحات در بسیاری از وب‌سایت‌های بزرگ مانند فیس‌بوک، آمازون، دیجی کالا و … وجود دارد.

در واقع صفحه فرود، نخستین صفحه‌ای است که بازدیدکنندگان وب‌سایت از طریق آن وارد فضای وب‌سایت شما می‌شوند. بهمین‌دلیل طراحی آن بسیار مهم است. زیرا که در افزایش نرخ تبدیل کاربر به مشتری کمک بزرگی می‌کند.

معمولا صفحات لندینگ پیج بخش‌هایی از وب‌سایت را مانند هدرها، فوترها و سایدبارها به‌طور پیش‌فرض ندارند. بازدیدکنندگان هر وب‌سایتی از طریق لینکدهی وب‌سایت‌ها، موتورهای جستجو، شبکه‌های اجتماعی، تبلیغات و غیره وارد صفحه فرود می‌شوند. که معمولا این فرود آمدن بازدیدکنندگان همراه با پیشنهادهای ویژه می‌باشد.

معرفی انواع صفحات فرود یا لندینگ پیج

صفحات لندینگ پیج، صفحه‌ی اصلی و اولیه‌ی سایت است که کاربران به آن وارد می‌شوند. که اصطلاحاً به آن خانهیاHome هم می‌گویند. در واقع یک لندینگ پیج، یک صفحه کلیدی در هر سایت است. اما صفحه اول یک سایت، الزاماً تنها صفحه فرود آن سایت نیست. سه نوع لندینگ پیج وجود دارد که به شرح زیر می‌باشد:

۱- صفحه فرود “Opt-In Landing Pages”

صفحات Opt-In Landing Pages که Opt-in Page هم گفته می‌شوند، یکی از انواع صفحات فرود هستند که طراحی آن‌ها بخش‌هایی از وب‌سایت مانند هدر، فوتر و سایدبار وجود دارد. این نوع صفحات معمولا به‌صورت فرم کوچکی در قسمتی از صفحات وب‌سایت قرار دارند به چشم کاربران میخورد.

معرفی انواع صفحات فرود یا لندینگ پیج چیست

۲- صفحه فرود کلیکی یا “Click Through”

صفحه فرود Click Through صفحه‌ای است که برای لینک‌دهی استفاده می‌شود. به‌این معنی‌که زمانی‌که کاربری بر روی آن کلیک کرد، به صفحه‌ای دیگر ارجاع داده شود.

هدف از ایجاد این نوع صفحات، افزایش نرخ تبدیل کاربر به مشتری با استفاده از جلب توجه او و کلیک کردن می‌باشد. چند نمونه از به‌کارگیری این صفحات که می‌توان نام برد، به شرح زیر است:

  •  ایجاد صفحات فرودی که لینک آن‌ها در سایر وب‌سایت‌ها تبلیغ شده است.
  • ایجاد و معرفی لینک صفحات فرود در شبکه‌های اجتماعی
  • در اپ‌های پیام‌رسان که می‌توان لینک صفحات فرود را برای بازدیدکنندگان ارسال کرد.
  • به‌وسیله ایمیل مارکتینگ، لینک این صفحات به بازدیدکنندگان ارسال می‌شود که از طریق آن وارد سایت‌ها می‌شوند.

در تصویر زیر نمونه‌ای از صفحه Click Through را می‌بینید که با کلیک بر روی دکمه Start به صفحه دیگری منتقل می‌شود:

صفحه فرود یا لندینگ پیج چیست

۳- صفحه فرود “Lead Generation”

صفحه فرود Lead Generation برای دریافت اطلاعاتی مانند نام و آدرس ایمیل بازدیدکنندگان مورد استفاده قرار می‌گیرد. تنها هدف در طراحی این نوع صفحات فرود، جمع آوری اطلاعات از بازدیدکنندگان است و آنها اطلاعات خود را در فرم موجود در لندینگ پیج وارد می‌کنند.

اهمیت انتخاب و به‌کارگیری صفحات فرود یا صفحات لندینگ پیج چیست ؟

درواقع صفحه فرود یا لندینگ پیج برای کسب‌وکار ما مانند ویترینی است که محصولات و خدمات وب‌سایت ما را نشان می‌دهد. چرا که مخاطب بر اساس طراحی صفحات فرود، در مورد محصولات، محتوا و برند کسب‌وکار ما اطلاعات کسب می‌کند.

بازدیدکننده وقتی برای اولین بار  وارد وب‌سایت شما می‌شود هیچ دید خاصی نسبت به سایت و صفحه شما ندارد برای همین صفحات فرود می‌تواند فرصتی برای جلب مشتری شود.به‌همین‌دلیل باید در ساخت و طراحی صفحه فرود دقت را داشته باشید تا زمانی‌که کاربری وارد وب‌سایت شما می‌شود، بتواند با صفحه فرود وب‌سایت شما ارتباط برقرار کند.

صفحه لندینگ می‌تواند هر صفحه‌ای از سایت باشد. انتخاب این صفحه به عهده خود مدیر سایت است. عده‌ای‌ صفحه اصلی را به‌عنوان صفحه لندینگ معرفی می‌کنند و عده‌ای دیگر یک صفحه خاص دیگری مدنظر دارند. یکی از مزیت‌هایی که طراحی صفحه فرود نسبت به طراحی سایت دارد، اینست که هزینه و زمان کمتری لازم دارد.