ریدایرکت و نقش آن در سئو

ریدایرکت Redirect چیست؟

ریدایرکت در لغت به معنی دوباره راهنمایی کردن و تغییر مسیر است. در عصر و دنیای سئو ریدایرکت روشی برای انتقال موتورهای جستجو و کاربران از صفحهای به صفحه دیگر یا از سایتی به سایت دیگر محسوب میشود. اساس کار به این شکل است که با کمک ریدایرکت ها کاربران و موتورهای جستجو را به آدرس جدید سایت و یا صفحه جدید هدایت می کنید.

Redirect  کردن چه کاربردی دارد؟

خیلی خوب می دانید که نقل و انتقالات بی دلیل اتفاق نمی‌افتند. برخی از صاحبخانه‌ها به دلیل این که محل سکونت‌شان در طرح قرار گرفته است مجبور به ترک خانه می‌شوند و برخی دیگر به قصد تعمیرات برای مدتی ساختمان یا خانه را ترک می‌کنند .

به عنوان مدیر سایت بعضی اوقات مجبورید آدرس صفحه یا صفحاتی در سایت خود را تغییر دهید یا به طور کامل دامنه سایت را عوض کنید. در این مواقع ریدایرکت‌ها به دادتان می‌رسند تا علاوه بر حفظ اعتبار خود بخاطر سایت قبلی، بتوانید کاربران خود را به سایت جدید راهنمایی کنید .

در یک نگاه کلی به کاربرد Redirect  باید بگوییم زمانی از ریدایرکت ها استفاده می کنید که:

  • آدرس تمامی صفحات وب سایت به طور کامل تغییر کرده باشد. در این حالت با دادن یک دستور کلی به راحتی می‌توانیم تمامی صفحات را به آدرس جدید انتقال دهیم.
  • در داخل سایت خود چندین صفحه با موضوعات و محتواهای یکسان دارید که وجود آن‌ها جز جریمه چیزی نصیب‌تان نمی‌کند. در نتیجه برای جلوگیری از خشم الگوریتم‌های گوگل، آدرس این صفحات را به اصلی‌ترین صفحه انتقال می دهید. برای انجام این کار لازم است برای هر یک از صفحات به صورت جداگانه دستور صادر کنید.

چند نوع ریدایرکت Redirect وجود دارد؟

Redirect

هدف استفاده از ریدایرکت ها انتقال است و تمامی آن ها یک هدف را دنبال می کنند. با این حال، هر کدام به یک روش خاص عمل می‌کنند و دو نوع ریدایرکت وجود دارد.  یکی از آن‌ها به صورت دائمی و دیگری به صورت موقت انتقالات را انجام می‌دهد .

ریداریرکت ۳۰۱

ریدایرکت ۳۰۱ حکم همان مالکی را دارد که باید برای همیشه خانه خود را ترک کند و به خانه جدید نقل مکان کند. همان طور که در بالا به آن اشاره کردیم دلایل متفاوت است. گاهی شما برای تغییر آدرس یک صفحه از سایت خود باید از ریدایرکت ها استفاده کنید. ممکن است آن صفحه ارزشمند باشد و نخواهید آن را از دست بدهید. در این حالت، با استفاده از ریدایرکت ۳۰۱ این امکان را برای صفحه مورد نظر ایجاد میکنید که به صورت دائمی به مکان جدید برود. با این کار هم مسیر جدید را به گوگل معرفی کردهاید و هم اعتبار سایت یا صفحه قبلی خود را از دست ندادهاید.

ریدایرکت ۳۰۲

خانه نیاز به تعمیرات دارد و مالک برای بازسازی باید چند وقتی خانه را ترک کند. صفحه یا صفحاتی از سایت بنا به دلایلی و براساس تصمیم مدیر سایت قرار است از صفحه نتایج جستجو پنهان بمانند و بعد از چند وقت دوباره به نمایش دربیایند. در این مدت با استفاده از ریدایرکت ۳۰۲ بدون آن که به اعتبار صفحه مورد نظر لطمه‌ای وارد بشود تنها با استفاده از یک سری دستورات آدرس صفحه مورد نظر به یک آدرس جدید انتقال پیدا می‌کند. با استفاده از ریدایرکت ۳۰۲ به گوگل میفهمانیم که یک انتقال موقتی به صفحه جدید داریم و نیازی به انتقال اعتبار صفحه قدیم به جدید نیست .

بیشتر بخوانید :  نرخ فرار یا bounce Rate چیست؟

استفاده از ریدایرکت Redirect چه تاثیری بر سئو دارد؟

در گذشته استفاده از ریدایرکت ها تاثیر بسیاری بر سئوی سایت داشت. با استفاده از ریدایرکت ۳۰۱ شما تنها می‌توانستید ۸۵ درصد از رتبه و اعتبار سایت خود را انتقال دهید و در ریدایرکت ۳۰۲ رتبه سایت منتقل نمی‌شد. بعدها اعلام شد که در هیچ کدام از روش‌های ریدایرکت Redirect هیچ آسیبی به رتبه سایت‌ها وارد نخواهد شد. با این وجود هنوزهم نمی‌توان به صورت قطعی گفت که استفاده از این روش‌ها بدون تاثیر خواهد بود .

اگر چه استفاده از ریدایرکت ها تاثیری بر رتبه سایت شما ندارد، باید در نظر بگیرید که پیج رنک ( Page Rank ) تنها یکی از فاکتورهای موثر بر سئو است. اگر آدرسی را به صفحه جدیدی انتقال می‌دهید باید بدانید مرتبط بودن محتوای صفحه قبل و صفحه جدید بسیار مهم است. اگر یکسان نباشند صفحه اول نه تنها رتبه خود را از دست می‌دهد بلکه به آدرس جدید هم منتقل نخواهد شد .

لازم به ذکر است اگر قصد دارید صفحه‌ای را به طور کامل از سایت خود حذف کنید نباید از ریدایرکت ۳۰۲ استفاده کنید. این کار باعث می‌شود پس از مدتی صفحه مورد نظر از دیتابیس موتورهای جستجو پاک شود و از طرف دیگر ارزش و اعتبار آن به صفحه جدید منتقل نخواهد شد. اگر قصد انجام چنین کاری را داشتید بهتر است از ریدایرکت ۳۰۱ استفاده کنید